Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

OKEM ANALYTIKA - Mezi mlýnskými kameny

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

Pokud budeme předpokládat, že se ekonomické oživení za pár měsíců stane realitou, bude těžké si představit, že k němu dojde uprostřed klesajících výnosů dluhopisů. Je snazší si představit, že očekávání o rozsahu obnovy začnou být překonána, pokud se ukáže, že rychlý proces očkování by potlačil potenciální přenos mutací koronaviru ve společnostech a snížil riziko nutnosti rychlého vývoje nových, více účinné vakcíny. Trh stále méně věří, že příběh FED může ve sledovaném trendu na trhu s dluhy něco změnit. I když kvůli formálnosti si všimněte, že Jerome Powell bude zítra a ve středu vydávat svědectví Kongresu o vyhlídkách na měnovou politiku. Paradoxně je FED více podporován skutečností, že stále viditelnější pohyby na trhu s dluhy nejsou jen doménou Američanů. Například ziskovost protinožců roste rychleji, což vysvětluje velmi dobré chování AUD a NZD v posledních týdnech. Totéž platí pro výnosy britských dluhopisů a kotace GBP. Přesto se zdá, že revolucí by byly pouze změny v cenných papírech eurozóny, i když ECB zatím dobře zvládá očekávání nákupem aktiv v rámci PEPP. Ať tak či onak, stojí za to podívat se blíže na reakce trhu v souvislosti s potenciálními plány na rozmrazení hlavních evropských ekonomik, které se začnou objevovat v příštích týdnech. Podle dnešních zpráv deníku Bild mohou již zítra vycházet předběžné závěry z prostředí kancléřky Angely Merkelové.

Trhy se však nacházejí mezi pověstnými mlýnskými kameny. Informace, které mohou negativně ovlivnit akciový trh, se začínají přikládat k výše zmíněné niti ziskovosti. Na slyšeních kongresových finančních služeb o posledním zmatku Game Stop se začíná propašovat staré vlákno z části levějšího křídla Demokratické strany. Jde o zdanění finančních transakcí, které šéf výboru minulý čtvrtek popsal jako „velmi zajímavé“. Avšak pouze komentář mluvčího Bílého domu před několika hodinami způsobil větší nervozitu, což jasně ukázalo, že by to mohlo být předmětem dalších úvah a prací zaměřených na reformu současného systému. Zní to nudně? Ale ne v ústech politiků, což může v příštích týdnech způsobit další zmatek (kromě zvýšení daně pro nejbohatší a korporace), i když je třeba spíše předpokládat, že projekt uvízne někde v politických potyčkách i uvnitř Demokratické strany.

Dnes se někteří snaží věnovat větší pozornost chování cen mědi, které jsou na svých víceletých maximech. Je to však výsledek optimismu trhu, pokud jde o globální oživení, nebo jde spíše o očekávání související s plánovaným plánem výdajů na infrastrukturu Joe Bidena? 

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.

zpět na seznam