Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Situace na trzích 1. dubna

Autor: Bossa

První den nového měsíce a čtvrtletí prochází dosud bez zásadního průlomu, rovnováha je smíšená a dynamika změn je malá. Je třeba upozornit na slabost AUD a NZD, které reagují na smíšená makro data z Austrálie (maloobchodní tržby a obchodní bilance), stejně jako čínská data, na rozdíl od včerejších vládních hodnot PMI - průmyslový PMI Caixin v březnu klesl na 50,6 bodů. s očekávaným odrazem na 51,3 bodu. Čínský jüan je dnes v čele ztráty měn. Euru se relativně dobře daří rozhodnutí francouzského prezidenta vyhlásit měsíční blokování v celé zemi. Italové také rozšířili omezení. Evropa se stále potýká s třetí vlnou koronaviru, i když průlomem může být zrychlení procesu očkování ve druhém čtvrtletí. Mezitím koncern J&J informoval o riziku některých zpoždění v dodávce vakcín v USA kvůli zjištěným chybám ve výrobní šarži, změny objednávek do Evropy nebyly dosud zmíněny. Včera večer prezident Biden představil podrobnosti programu výdajů na infrastrukturu, který má být rozdělen do dvou částí. První z nich v hodnotě 2 bilionů USD má být rozložen na 8 let a financován zvýšením daně pro podniky o 7 procentních bodů. až 28,0 procenta dokonce na (!) 15 let. Tzv. Americký plán pracovních míst má být založen na modernizaci a výstavbě zařízení, silnic, mostů atd. A jeho dodavatelem by měly být americké společnosti využívající nativní pracovní sílu. Druhá část plánu (tzv. Americký rodinný plán) v hodnotě 1 bilionu dolarů bude předložena později a bude pokrývat výdaje na vzdělávání a zdraví. Většina podrobností z včerejšího prezidentova projevu kolovala dříve a byla zlevněna. Neexistuje tedy žádná větší reakce, ačkoli S&P500 zůstává na maximu a výnosy dluhopisů opět klesají - snad dnes bude učiněn pokus o prolomení 1,70% bariéry. v případě 10letých papírů, které by mohly poskytnout jasnější impuls k ústupu dolaru. Dnes je den s indexy PMI / ISM pro výrobní odvětví. Data z eurozóny se dařila o něco lépe než dříve a velmi dobré odhady (62,5 v březnu oproti 62,4 v prognóze). Stále čekáme na data z Velké Británie v 10:30 a ISM z USA v 16:00 Zítra však máme údaje z amerického ministerstva práce.

Poslední den měsíce a čtvrtletí je ve většině prostředí poznamenán mírně slabším dolarem, což lze připsat ústupu výnosů amerických dluhopisů po včerejším nastavení nových maxim. U 10letých příspěvků jsme klesli pod místní podporu na 1,75%. Trhy čekají na projev prezidenta Bidena dnes večer (22:20), který bude věnován podrobnostem programu infrastruktury. Podle zpráv se očekává, že první část výdajů dosáhne 2,25 bilionu USD a bude možné je rozložit až na 8 let. Prezident rovněž předloží návrh zvýšení sazby CIT pro podniky o 7 procentních bodů. na 28,0 procenta, ale otázka zvyšování zátěže pro nejbohatší Američany může být (zatím?) ignorována.

Kromě Bidenova projevu, údaje ADP na 14:15 a čtení PMI v Chicagu v 15:45. Na trhu se spekuluje o silných datech, která v pátek zveřejní ministerstvo práce, což posune očekávání nahoru. Optimismus trhu ohledně amerických dat byl podpořen včerejším odečtem indexu důvěry spotřebitelů Conference Board, který v březnu prudce vzrostl na 109,7 bodů, což však lze vysvětlit vlivem Bidenových kontrol. Stojí za zmínku, že optimismus kolem amerických dat začíná mít na dolar omezený dopad.

Přes noc se objevila překvapivě dobrá data z Číny. Indexy PMI pro zpracovatelský průmysl a služby se v březnu výrazněji odrazily, což vyvrátilo dřívější obavy ze zpomalení ekonomiky. Především je to také signál, že se začne budovat protiváha silných dat v USA. Nyní čekáme na známky oživení v Evropě, ačkoli se zdá, že jim trh věří, až když se zrychlí tempo očkování. Přípravek společnosti Johnson & Johnson, který bude v EU distribuován od 18. dubna, může mít právě takový účinek.

Ve skupině G10 je pouze jen slabší než dolar, zatímco jiné měny jsou silnější, i když dynamika změn není vysoká. Nejsilnější skandinávské koruny a kanadský dolar se mění o 0,20-0,23%. vůči dolaru. Je možné, že si na konkrétnější pohyby (nový měsíc, nová čtvrtina, nová ruka) budeme muset počkat do zítřka.

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

 

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.

zpět na seznam