Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Situace na trzích 6. dubna

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

V úterý se dolar na širokém trhu odrazil, což však byla jen korekce jeho včerejšího výrazného oslabení.

Klíčovým faktorem je zde reakce na senzační data z amerického ministerstva práce, která se objevila v pátek odpoledne (v březnu až 916 000 nových pracovních míst v nezemědělském sektoru).

Výnosy dluhopisů se nedokázaly vrátit nad důležitou zónu odporu 1,75 - 1,76% (pro 10leté dluhopisy) a Wall Street reagovala silnými zisky teprve včera, protože akciový trh byl na Velký pátek uzavřen. Kombinace těchto dvou věcí dala včera impuls k oslabení dolaru, který se dnes opravuje. Do toho všeho se „zamotává“ také téma daní. Včerejší prohlášení Janet Yellenové požadující stanovení minimální sazby globálního CIT na 21 procentech. Může to znít bizarně, ale zároveň je to signál, že americká administrativa zvýší tlak na své partnery, aby zabránila „emigraci“ korporací z USA. Dokazuje to také, že celé téma daní je poměrně komplikované a časově rozložené. Pro trhy jsou však důležité dvě věci. Nejprve demokraté prohlašují, že budou chtít pokračovat v balíčku infrastruktury v režimu usmíření, což znamená, že v Senátu, kde je výhoda křehká (50 + hlas viceprezidentky Kamaly Harrisové), musí být jednomyslné. Mezitím Joe Manchin, který je považován za vůdce umírněného demokratického křídla v Senátu, již oznámil, že nepodporuje sazbu CIT ve výši 28% a podporuje úroveň 25% vynucených ve volební kampani. To může posunout důraz na trhy směrem k obavám, že demokraté budou muset financovat plánované výdaje na infrastrukturu s vyšším deficitem. To ohlašuje další zvyšování výnosů dluhopisů na nová maxima, ale dolar může dělat pravý opak. 

Dnes americká měna získává, v prostoru G-10 mírně zaostává za švédskou korunou a eurem. Návrat EURUSD nad 1,18 je signálem, že v nadcházejících týdnech mohou trhy chtít hrát nit zamrzajících evropských ekonomik po odstranění blokování a zrychlení očkování (mimo jiné díky přípravě od J&J). Libra dnes nedosahuje dobrých výsledků, ale v pondělí došlo k výraznému posunu. Je třeba věnovat pozornost prohlášení premiéra Johnsona, který potvrdil, že další fáze odmrazování britské ekonomiky začne podle plánu příští pondělí 12. dubna. Pokud jde o měny Antipodes, dnes ráno jsme se seznámili s komuniké po zasedání RBA, které však příliš nepřineslo (političtí činitelé ponechali parametry politiky beze změny). Jüan, který je dnes nejsilnější měnou v žebříčku, přitáhl více pozornosti, což může souviset s překvapivě dobrým čtením PMI Caixin pro služby v březnu.

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.

zpět na seznam