Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Situace na trzích 29. dubna

Autor: Bossa

Čtvrtek nám přináší smíšenou rozvahu pro dolar. Jeho oslabení, které bylo vidět jen včera večer a dnes večer, se začíná snižovat. Včera se pro tento krok ospravedlnil Fed, který se ve zprávě opět ukázal jako docela „holubičí“. I když se zjistilo, že se výhled ekonomiky zlepšil, Jerome Powell připustil, že bude trvat dlouho, než budou dosaženy cíle centrální banky udržet inflaci kolem cíle a maximalizovat zaměstnanost. Nevidí tedy potřebu diskutovat o změnách v měnové politice, zejména o tzv zužování, tj. omezování rozsahu nákupů aktiv. Jinými slovy, FED je stále zaseknutý ve stejném příběhu, jaký se odehrál na začátku tohoto roku, kdy byla makro data slabší a proces očkování se teprve začal. A tak stále máme vysvětlení, že skok inflace je dočasný a snad jen jeho sekundární tah bude ten, na který bude centrální banka reagovat. Každopádně je stále obtížnější posoudit, co je ve skutečnosti v plánech členů Fedu ...

V první reakci byl dolar levnější, protože výnosy ustoupily kolem 1,61%. po dřívějším skoku z úterý na středu na 1,64 procenta. Je to jen to, že se již vrátily na dřívější úrovně a dolar zůstal mírně nižší. Včera v noci jsme měli projev Joe Bidena, který vyzval Kongres, aby přijal jeho plán amerických rodin v hodnotě 1,8 bilionu dolarů. Bílý dům zaručuje, že některé z těchto výdajů budou financovány z daní nejbohatších, ale není zcela jasné, zda je Kongres přijme tak, jak by si to prezident přál. Ignoruji skutečnost, že Bidenovy myšlenky na umírněné demokraty jsou vnímány jako příliš levicové (senátor Manchin to kritizoval). Výsledkem bude, bez ohledu na to, jakým způsobem se diskuse bude ubírat (a slibuje, že bude dlouhá a bouřlivá), jejím konečným efektem bude potřeba vydat větší dluh. Proto se nit s vyššími výtěžky vazby může stát trvalou. Jedinou otázkou je, jak na to bude reagovat dolar a akciové trhy.

Wall Street se včera vyšplhal na nová maxima na S&P500 (kolem 4 200 bodů), ale trh je diverzifikovaný, jak je patrné z Nasdaq nebo DJIA, které ještě mají co dohánět. Jsou to potenciální signály slabé poptávky? Uvidíme. Doposud jiné technologické společnosti (tentokrát Apple a Facebook) představily slušné výsledky. Je to jen to, že stojí za to vrátit se k otázce, co je již zlevněné a co ne. Na to nikdy neexistuje jednoduchá odpověď.

Dnes si skandinávské koruny a japonský jen vedou špatně. V prvním případě se jedná o technický vzestup po včerejším silném posílení a ve druhém o korelaci s výnosy amerických dluhopisů. USDJPY tedy i nadále zůstane docela dobrou mírou sentimentu k tomuto tématu.

Libra je dnes jednou z nejsilnějších měn, i když změny nejsou velké (GBPUSD získává 0,2% a směřuje k 1,40). EURUSD klesá poté, co bylo stanoveno nové místní maximum na 1,2148 po pondělním maximu včera na 1,2116. Investoři věnují pozornost zprávám, že francouzská ekonomika může být v květnu rozmražena (prezident Macron má takový plán představit zítra).

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.

zpět na seznam