Seznam článků Seznam článků

Ranní analýza: Dolar zpevňuje díky Trumpovo komentářům

Autor: Štěpán Hájek

Týden začal v klidnějším tempu a trhům se vyhnuly fundamenty, které by způsobily výraznější volatilitu. Akciové indexy včera po delší době rostly a nervózní situace na rizikových aktivech se mírně uklidnila. Potvrzuje to také ropa, která přešla do konsolidace poté, co se jí v jednu chvíli podařilo přidat téměř 2 dolary.

Forex

Na devizových trzích panoval poměrně klid, když americký dolar dopoledne mírně oslaboval a odpoledne naopak své pozice vylepšil a seanci nakonec uzavřel v zisku. Ve svých ziscích pokračuje americký dolar i začátkem dnešní seance a je tak silnější na většině z měnových párů. Americký dolar tak reaguje na výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa, že chce dále prosazovat cla na čínské dovozy. Trump dále řekl deníku Wall Street Journal, že očekává zvýšení cel na zboží v hodnotě 200 mld. dolarů z 10% na 25%. Americký dolar zpevňuje především díky své nálepce bezpečného přístavu v prostředí rostoucí nejistoty kolem vývoje obchodních válek mezi USA a Čínou. O víkendu se v Argentině koná summit G20, kde budou přítomni jak americký, tak čínský prezident a mělo by tak dojít k jejich prvnímu setkání od rozpoutání obchodní války mezi dvěma zeměmi. Za včerejší seanci výrazněji vybočuje snad jen japonský jen, který od začátku včerejší seance ztrácí, za což může primárně obnovení růstového trendu na akciových indexech.  Japonský jen díky své nálepce bezpečného přístavu vydělává na nervozitě na trzích, ta však dnes trhy příliš netrápí a jen tak ztrácí své pozice.

Akcie a Komodity

Akciové indexy začaly nový týden růstově, čemuž pomohlo očekávání růstu spotřeby amerických domácností během minulého pátku na tvz. Black Friday. Evropské akcie posilovaly v pozadí náznaků Říma na zrevidování rozpočtového plánu na rok 2019. Index volatility VIX mírně klesá pod 20 bodů. Dnešní komentáře Donalda Trumpa způsobily také zvýšenou volatilitu na některých amerických akciových indexech. Většina indexů je tak začátkem dnešní seance mírně v plusu a navazuje tak na včerejší růstovou seanci.

Ropa se po černém párku, kdy přišla o 6%, během včerejší seance stabilizovala. Poté co se jí podařilo přidat téměř 2 dolary se však k večeru opět propadla a nepodařilo se jí udržet zisky.

Dnešní fundamenty

16:00 spotřebitelská důvěra v USA. V 21:00 report o finanční stabilitě novozélandské CB.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam

Quote box Quote box

Kotace

instrument nabídka poptávka změna
USDCZK 21.715 21.745 0.085
EURUSD 1.16971 1.16987 -0.00205
FOIL 75.24 75.30 1.30
FGOLD 1 750.50 1 751.00 3.70
více