Seznam článků Seznam článků

Dolar ztratil své zisky, Indexy stále pod tlakem, Ropa se pokouší o comeback

Autor: Štěpán Hájek

Začal nový týden na finančních trzích a sentiment na většinu trhů zůstává beze změny, naopak se spíše zhoršil. Americký dolar koncem týdne ztratil veškeré své zisky z průběhu týdne, zatímco akciové indexy spolu s ropou se propadly ještě více.

Nová hrozba obchodních válek, rostoucí nejistota kolem vývoje sporu USA a Číny a klesající výnosy z amerických dluhopisů. To byly hlavní události, které se podepsaly na horšícím se sentimentu na finančních trzích. Americký prezident Donald Trump minulý týden pohrozil uvalením 5% cel na veškeré dovozy z Mexika, což by díky propojení americké a mexické ekonomiky znamenalo nárůst cen ve Spojených státech. Koncem týdne tak žádné dobré zprávy pro akciový trh nedorazily a ten tak zůstal pod prodejním tlakem. Čínská strana začátkem nového týdne obviňuje z obchodní války Spojené státy, když upozornila, že Washington nebude moci použít tlak za účelem vyjednání obchodní dohody. Zároveň není jisté, zda se lídři obou zemí setkají na plánovaném summitu G-20 později tento měsíc.

Americký prezident Donald Trump dnes zahájil svou návštěvu Velké Británie kvůli válečné vzpomínkové slavnosti na obou stranách Lamanšského průlivu. Investory na finančních trzích bude především zajímat jeho schůzka s premiérkou Theresou Mayovou, kde by měl jednat o přístupu země ke společnosti Huawei. Dají se také očekávat jeho komentáře k brexitu a projev v Buckinghamském paláci.

Americkému dolaru se během minulého týdne dařilo poměrně výrazně zpevnit poté, co investoři poptávali bezpečné americké dluhopisy. Výnosy z desetiletých amerických dluhopisů se jim dnes ráno dokonce podařilo dostat pod úroveň 2,1%. Propad ve výnosech dále pokračuje a nezdá se, že by ho mělo tento týden něco zastavit. Americký dolar nicméně během páteční seance většinu svých zisků odevzdal, a ačkoliv se zdálo, že ztráty dnes zkoriguje, dnes dopoledne opět ztrácí a měnový pár EURUSD zpevňuje směrem k úrovni 1.12. Na vedlejších měnových párech se téměř dostal na dvouletá maxima měnový pár EURCHF. Investoři tak v aktuální situaci raději volí měny s nižším výnosem jako je japonský jen nebo švýcarský frank.

Výprodej na rizikových aktivech se nevyhnul ani ropě. Ropa WTI se aktuálně obchoduje za méně jak 55 dolarů za barel. Obavy ze zpomalení globálního růstu v posledních týdnech dostávaly pod tlak riziková aktiva a investoři se především bojí zpomalení poptávky po komoditě. OPEC však čeká na konci měsíce setkání producentů, kde se bude probírat produkční politika kartelu. Začátkem týdne ropa mírně koriguje ztráty z konce minulého týdne především díky naznačení Saudské Arábie, že hodlá v produkčních škrtech pokračovat. Ropný ministr Khalid al-Falih řekl, že země udělá všechno proto, aby byla zajištěna stabilita.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam

Quote box Quote box

Kotace

instrument nabídka poptávka změna
USDCZK 22.006 22.036 -0.061
EURUSD 1.18351 1.18367 0.00220
FOIL 42.14 42.20 -0.18
FGOLD 1 951.45 1 951.95 -11.40
více