Seznam článků Seznam článků

Evropská ekonomika možná má to nejhorší za sebou, ECB přemýšlí nad úpravou inflačního cíle

Autor: Štěpán Hájek

Členové rady ECB přemýšlí, že v nadcházejícím průzkumu aktuální strategie upraví aktuální inflační cíl, podle odborníků však budou mít problém jít dále. Data z evropské ekonomiky však za posledních několik týdnů naznačila, že by to nejhorší mohla mít za sebou. Dnes zveřejněný důvěra v ekonomiku totiž roste nad očekávání.

ECB

Hlavní evropská instituce poprvé za 16 let přemýšlí o úpravě aktuálního inflačního cíle, který je „pod, ale blízko 2%" přesně na 2%. Někteří guvernéři se obávají, že nechávají inflaci zbytečně příliš slabou a následují tak ostatní vyspělé ekonomiky, jako například v USA, kde je inflační cíl také na 2%. Nicméně dosažení více radikální změny v měření a zajištění cenové stability je možná až příliš ambiciózní. Cíl zajistit růst cen na 2% by pomohl zmírnit tlak na utahování měnové politiky, jakmile by se inflace dostala na úroveň 1,5%. Zároveň by vzrostlo cenové očekávání a byl by zajištěn prostor pro reálný růst cen.

Navzdory osmi letům monetárního stimulu zahrnujícího nákupy dluhopisů nedokázal Mario Draghi dosáhnout inflačního cíle. Růst cen klesl pod 1% a výhled pro další roky se opakovaně zhoršoval. Hlavním problémem podle odborníků je, že nikdo vlastně ani neví, jestli inflace a s ní asociovaná Philipsova křivka, která vyjadřuje vztah mezi inflací a mzdami, stále funguje. Pohled je zároveň takový, že globalizace a technologie brzdí růst cen, zatímco ECB ve zprávě z roku 2017 zjistila, že cyklické faktory jako jsou geopolitické šoky a ceny komodit hrály mnohem větší roli. Zpráva došla k závěru, že kvantitativní uvolňování pomohlo podpořit inflační očekávání. Strategii monetární politiky bude přehodnocovat také americký FED, a to v polovině roku 2020.

Evropská ekonomika má možná to nejhorší za sebou

Pondělní zveřejnění německého indexu IFO pozitivně překvapilo, když podle očekávání rostlo na 95 bodů a zastavil se tak propad indexu od poloviny roku 2018. Lépe dopadlo také zveřejnění německého PMI za výrobní sektor. To rostlo na 43,8 bodů a překonalo tako poměrně pozitivní očekávání. Zveřejněno bylo o týden dříve také tempo růstu HDP za třetí kvartál, kdy německá ekonomika unikla tzv. technické recesi a expandovala o 0,1%. Dnes zveřejněná důvěra v ekonomiku rostla nad očekávání, čímž naznačila, že by region mohl mít to nejhorší za sebou.

Zatímco domácí poptávka zůstává silná, politici stále volají po nutnosti fiskálního stimulu. Nová ředitelka ECB na nutnost fiskálního stimulu upozornila ve svém prvním projevu a následně jí podpořil guvernér německé centrální banky.

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam

Quote box Quote box

Kotace

instrument nabídka poptávka změna
USDCZK 22.037 22.067 -0.106
EURUSD 1.18513 1.18529 0.00691
FOIL 42.63 42.69 0.10
FGOLD 1 951.55 1 952.05 25.35
více