Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Přehled dne: Zasedání ECB beze změny, dolar zůstává mírně silnější

Autor: Štěpán Hájek

Dnešní zasedání ECB bylo podle očekávání opět beze změny, euro reagovalo zvýšenou volatilitou. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace poté, co včera mírně rostly. Ropa dnes prozatím mírně roste a to i navzdory růstu amerických ropných zásob.

Nejzajímavějším fundamentem dne bylo ještě včera zasedání ECB. To však již tradičně zůstalo beze změny a trhy vylekaly především dopolední zveřejnění dat PMI z eurozóny. K samotnému zasedání ECB není moc co říct, Draghi se opět na tiskové konferenci ve většině věcí opakoval. Nezapomněl tradičně banku pochválit za její obří monetární stimul, který je podle banky potřeba k podpoře ekonomické aktivity. Rizika jsou nyní nakloněna spíše na stranu negativních dopadů, pokud by se ukázaly být hrozbou pro evropskou ekonomiku. Největším rizikem je probíhající obchodní válka USA s Čínou a růst protekcionismu, jelikož Evropa je závislá na exportech a expanzi globálního obchodu. Evropská měna reagovala zvýšenou volatilitou, kdy nejdříve oslabovala a poté mírně rostla. S největší pravděpodobností šlo však pouze o zvýšenou aktivitu obchodníků během zasání ECB. Mnohem zajímavější data dorazila již během dopolední seance. Konkrétně PMI za členské státy eurozóny, kde výrobní PMI v Německu kleslo pod 50 bodů poprvé od roku 2013, konkrétně na 49,9 bodů. Francouzský sektor služeb se minulý měsíc dostal poprvé od roku 2016 pod 50 bodovou hranici. Výrobní sektor za celou eurozónu klesl na 50,5 bodů, očekávání přitom bylo na 51,5 bodech. Očekávání nedokázal dorovnat ani sektor služeb, který klesl na 50,8 bodů. Euro na negativní zprávy reagovalo oslabením a dalo tak prostor k posílení americkému dolaru. Ten dnes dopoledne na většině z měnových párů posiloval, až do odpoledního zasedání ECB.

Obchodní dohoda USA a Číny podle všeho zatím blízko není

Akciové indexy dnes přešly do konsolidace, ačkoliv se jednotlivým titulům poměrně daří. Opět se daří populárním technologickým akciím. Akciové trhy jsou však dnes pod tlakem kvůli obavám z nepříliš pozitivního průběhu obchodního vyjednávání mezi USA a Čínou. Podle jednoho člena americké administrativy nejsou dvě největší ekonomiky blízko dosažení obchodní dohody. Americká administrativa má připravená další cla na čínské výrobky, které vejdou v platnost po vypršení obchodního příměří 1. března. Ropa dnes mírně zpevňuje poté, co včera otestovala úroveň 52 dolarů za barel. Dnes odpoledne byly zveřejněny americké ropné zásoby, ty rostly o 8 mil barelů, ačkoliv se očekával pokles o 0,2 mil. barelů. Ropa reaguje na zprávy paradoxně posílením.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam