Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Přehled dne: Data z trhu práce dolaru příliš nepomohly, inflace v eurozóně dále zpomaluje

Autor: Štěpán Hájek

Konec týdne nakonec přinesl na devizové trhy trochu vzrušení a to díky zveřejnění dat z amerického trhu práce. Akciové indexy dnes zatím pouze konsolidují a udržují si tak zisky z včerejší seance. Ropa využívá příznivého fundamentu a roste zpět nad 54 dolarů za barel.

Trh práce v USA si udržuje svou sílu

Dnešní seance byla především o zveřejnění dat z amerického trhu práce. Lednová čísla by se přitom dala považovat za smíšená. Americké ekonomice se v lednu podařilo vytvořit 304 000 nových pracovních míst, což výrazně převyšuje konsenzus na 165 000. Hůře však dopadla revize prosincových čísel z původních 312 000 na 222 000. Jedna z nejsledovanějších metrik z reportu o zaměstnanosti nijak výrazně nepřekvapila, když meziroční tempo růstu mezd naplnilo očekávání na 3,2%. Pozitivně dopadla revize výsledků za minulý měsíc, kdy mzdy rostly na 3,3%. Nezaměstnanost mírně rostla z 3,9% na 4%, stále jsme však nejníže od roku 2000. Americký trh práce si tedy udržuje velmi solidní kondici a z velké části stojí za ekonomickou expanzí v USA. Právě silný trh práce by měl krotit spekulace o možném snížení úrokových sazeb ze strany FEDu. Po zvýšené volatilitě se dolar vrátil na svou původní značku před zveřejněním dat a report tak s jeho vývojem příliš neudělal. V 16:00 bylo také zveřejněno výrobní PMI v USA. To rostlo na 56,6 bodů a pomohlo americkému dolaru zpevnit půdu pod nohama, jelikož konsenzus byl na 54,1 bodech. Další spíše sekundární data dopadla také dobře, například výdaje na stavební projekty rostly o 0,8%.

Z ostatních fundamentů dnes byl zajímavý především odhad růstu inflace v eurozóně. Ta by měla podle všeho zpomalit z 1,6% na 1,4%. Jádrová inflace by měla mírně zrychlit na 1,1%. Data inflace nejsou vůbec dobrou zprávou pro ECB, která se má letos chystat na utahování měnové politiky. Zároveň nejdou ruku v ruce s predikcemi banky, ta odhadovala, že inflace začátkem roku bude zrychlovat nad 2% inflační cíl.

Na ostatních trzích se daří mírně zpevňovat americkým akciovým indexům, zato DAX dnes opět lehce ztrácí. Indexům pomohly lepší data z amerického trhu práce a stejně tak pozitivní data z amerického výrobního sektoru. Indexy si však spíše udržují pozitivní sentiment z včerejší seance a změna dosavadního kurzu se do konce dnešní seance nedá s velkou pravděpodobností očekávat. Ropa dnes opět mírně roste poté, co včera došlo nad 55 dolary za barel k výběru zisků. Fundament v podobě sankcí na Venezuelu, produkčních škrtů a slabšího dolaru stále zůstává na straně ropy.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam