Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Přehled dne: Maloobchodní prodeje v USA klesly nejvíce od roku 2009

Autor: Štěpán Hájek

Obchodování na finančních trzích dnes překvapivě silně zasáhlo zveřejnění maloobchodních prodejů v USA. Americký dolar si po úvodním slábnutí bere část svých zisků zpět. Pod prodejním tlakem jsou akciové indexy a také ropa.

Zveřejnění maloobchodních prodejů má pro finanční trhy určitou relevanci, nicméně v posledních měsících se nejednalo o typ makrozprávy, která by svým výsledkem výrazně ovlivnila vývoj na finančních trzích. Dnešní zveřejnění bylo však opakem a výsledky vylekaly investory nejen na devizových trzích, ale také akciových indexech a ropě. Maloobchodní prodeje v prosinci, kdy tradičně roste spotřeba domácností, klesly nejvíce od krize v roce 2009. Konkrétně maloobchodní prodeje klesly o 1,2%, očekával se přitom růst prodejů o 0,1%. Maloobchodní prodeje nezahrnující prodeje na benzínkách klesly o 1,8%, neočekával se žádný růst. Při pohledu na dnešní data investory popadly obavy ze síly amerických spotřebitelů. Nezbývá nic jiného, než doufat, že se jednalo o jednorázově horší data a že čísla za leden budou o poznání lepší. Na horší data reagoval pochopitelně oslabením americký dolar. Americký dolar však ztráty začal vzápětí zpět korigovat a jeho vývoj na devizových trzích je rozdílný. Dolaru se nejvíce daří na párech USDCAD a GBPUSD. Horší data také vyvolaly poptávku po bezpečném japonském jenu, který je dnes na páru USDJPY silnější. Dopoledne byly zveřejněny data tempa růstu HDP v Německu a eurozóně. Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí pouze stagnovala a o chlup se tak vyhnula technické recesi. Za třetí kvartál německá ekonomika totiž vykázala záporný růstu na – 0,2% a ve čtvrtém čtvrtletí potvrdila zpomalení, nicméně recesi se prozatím vyhýbá. Celá eurozóna by pak měla za čtvrté čtvrtletí růst podle očekávání o 0,2%.

Vývoj na ostatních trzích

Pokles maloobchodních prodejů dnes výrazně ovlivnil také vývoj na akciovém trhu. Americké akciové indexy se dostaly pod prodejní tlak a stáhly sebou také evropský akciový trh. Na komoditní trhu se nedaří ani ropě, jako dalšímu rizikovému aktivu. Ropa WTI se tak vrátila zpět pod 54 dolarů za barel. Rizikovým aktivům se však daří ztráty mírně korigovat a nebude se tak jednat o fundament, který by měl změnit dosavadní sentiment na trzích. Horší data pochopitelně vyvolaly poptávku po zlatu, jakožto dalšímu bezpečnému přístavu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam