Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Česká ekonomika rostla minulý rok o 3%

Autor: Štěpán Hájek

Dnes ráno zveřejnil Český statistický úřad odhad růstu HDP české ekonomiky za čtvrtý kvartál roku 2018 a zároveň data za celý rok 2018. Za samotné čtvrté čtvrtletí milého roku česká ekonomika rostla meziročně o 2,9%. Za celý rok by pak měla tuzemská ekonomika růst o celé 3%. Jedná se zpomalení z 4,5% v roce 2017, výkonnostně se však jedná o solidní čísla tradičně tažená zahraniční poptávkou. Česká koruna reaguje na dnešní čísla posílením a dále se vzdaluje od úrovně 26 korun za euro.

Z české ekonomiky dnes dorazila zajímavá data a pouhý den po zveřejnění hospodářského růstu v eurozóně. Celá eurozóně za čtvrtý kvartál rostla o 0,2%, oproti tuzemské ekonomice, která za stejné období rostla o 1%. Podle ČSÚ se jedná za nejvyšší číslo za posledních šest čtvrtletí. Tradičně ekonomiku podpořil růst zahraniční poptávky, ale také domácí poptávky po investičním zboží. Růst HDP překonal očekávání analytiků, tudíž se pozitivně projevil v růstu české koruny.

Koruně se od začátku roku nijak výrazně zatím zpevnit nepodařilo. Očekávání jsou přitom poměrně vysoká vzhledem k několikanásobnému zvýšení úrokových sazeb a celkovému podhodnocení rozvíjejících se ekonomik během roku 2018. Úrokový diferenciál s USA není tak vysoký, ale s diferenciál s eurozónou hovoří jasně ve prospěch české koruny. Když se k tomu přidá poměrně solidní kondice tuzemské ekonomiky, koruna nemá důvod proč neposilovat. Proto bychom měli vidět zpevnění především proti euru, kde se ekonomický sentiment i začátkem nového roku nadále zhoršuje. Rizikem může být zpomalení německé ekonomiky, se kterou je právě ta česká úzce propojená, ta za čtvrtý kvartál těsně unikla recesi, když pouze stagnovala na 0,00%.

ČNB dnes ve své Zprávě o inflaci uvedla, že v letošním roce počítá s maximálně jedním zvýšením úrokových sazeb. Důvodem je především ochlazení růstu v klíčových zemích, na které je tuzemská ekonomika napojena, například Německo. Zároveň se banka připravuje na scénář, kdy koruna bude oslabovat, což by mohl vyvolat odchod Británie bez dohody s EU. V takovém případě by banka zakročila a dostala sazby o 40 bazických bodů výš. Obecně banka očekává letos stabilizaci úrokových sazeb a koruna by tak měla těžit z pětinásobného zvýšení úrokových sazeb během roku 2018. ČNB v nové prognóze letos očekává průměrný kurz koruny 25 EURCZK. Minulý rok však prognózy ČNB příliš nevycházely a koruna ani navzdory několikanásobnému růstu sazeb neposílila.

Vývoj HDP v ČR (Zdroj: ČTK)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam