Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Přehled dne: Průmyslová produkce v USA klesla o 0,9%, indexy rostou již osmý týden v řadě

Autor: Štěpán Hájek

Dnešní seance opět patřila mezi ty zajímavější, kdy obchodování ovlivnily překvapující výsledky několika fundamentů. Daří se australskému a novozélandskému dolaru a dalším rizikovým aktivům. Akciové indexy jsou dnes v zelených číslech a na nových letošních maximech. Ropa WTI posiluje dále nad 55 dolarů za barel.

Devizovými trhy dnes na několika frontách otřáslo zveřejnění hned několika a přitom spíše sekundárních fundamentů. Česká koruna již od rána posiluje v reakci na dnešní výsledky tempa růstu HDP. Za samotné čtvrté čtvrtletí milého roku česká ekonomika rostla meziročně o 2,9%. Za celý rok by pak měla tuzemská ekonomika růst o celé 3%. Výsledky překonaly odhady analytiků, a proto se koruně dnes daří. Zároveň se pod dalším prodejním tlakem ocitlo euro a vytvořilo tak na páru EURUSD nová letošní minima. Poté se mu však podařilo od minim odrazit, což způsobila horší zpráva z USA. Většinou spíše sekundární fundament v podobě průmyslové produkce v USA nemá příliš velký dopad. Průmyslová produkce však v lednu klesla o 0,6%, což je výrazně pod očekávaným růstem o 0,1%. Jedná se o druhý fundament z USA v řadě, který zklamal analytiky. Americký dolar skokově oslabil na většině z měnových párů. Nejvýrazněji dnes posiluje australský a novozélandský dolar, což je primárně způsobeno růstem akciových trhů a dalších rizikových aktiv. Dopoledne britské libře pomohla makrozpráva v podobě maloobchodních prodejů v Británii. Maloobchodní prodeje v lednu rostly o 1%, očekával se přitom mnohem menší růst o 0,2%. Prodeje očištěné o prodeje na benzinových pumpách rostly o 1,2%. I přesto dnes libra nezažívá nijak extra povedenou seance, ačkoliv je však proti americkému dolaru mírně silnější.

Riziková aktiva jsou na nových maximech

Akciové trhy dnes míří pro osmý týden v zisku v řadě. Posílení pomáhají rostoucí důvěra v dosažení obchodní dohody mezi USA a Čínou. Čínský prezident dnes řekl, že obchodní vyjednávání budou pokračovat příští týden ve Washingtonu. Dnes se právě čínský prezident setkal s americkou delegací v Pekingu. Americký prezident zároveň uvažuje nad posunutím březnového deadlinu o 60 dní, pokud nebude dosaženo obchodní dohody. Dnešní data průmyslové produkce v USA neměly na vývoj akciového trhu žádný výraznější dopad. Ropě WTI se dnes daří spolu s dalšími rizikovými aktivy zpevňovat, a to nad úroveň 55 dolarů, kam jsme se letos ještě nepodívali.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam