Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Ranní analýza: EURUSD stále pod 1.13, dnes maloobchodní prodeje v USA

Autor: Štěpán Hájek

Konec minulého týdne byl na devizových trzích poměrně zajímavý a to především díky zveřejnění dat z amerického trhu práce. Indexy zakončily nehorší týden v letošním roce a ropa WTI koncem páteční seance otočila sentiment a uzavřela nad 56 dolary.

Forex

Na devizových trzích koncem minulého týdne ztratil na své síle americký dolar. To bylo v celku překvapení s přihlédnutím na páteční report z amerického trhu práce, který zas tak špatně nedopadl. Mzdy zrychlily meziročně na 3,4%, což je nejrychlejší tempo od roku 2009. Meziměsíčně mzdy rostly o 0,4%, což bylo desetinku nad očekáváním. Nezaměstnanost klesla na 3,8%, což také dopadlo nad očekávání. Hůře dopadly data NFP, kde se ukázalo, že se americké ekonomice podařilo vytvořit pouze 20 tis. pracovních míst, což je výrazně pod očekáváním na 181 tis. Spolu s daty z trhu práce dorazily i data z trhu s bydlením. Stavební povolenky v USA rostly o 1,345 mil., očekával se růst o 1.29 mil. Report dopadl v celku pozitivně především s přihlédnutím na nejrychlejší tempo růstu mezd od roku 2009. Jednorázový výpadek v NFP by neměl představovat žádnou hrozbu pro americkou ekonomiku a americký dolar. Zároveň s výsledky z USA dorazily data z trhu práce z Kanady. Tam se podařilo v únoru vytvořit 55,9 tis. pracovních míst, což bylo výrazně nad očekáváním na 300 pracovních místech. Pozitivně dopadly také mzdy, které zrychlily na 2,2%. Kanadskému dolaru se podařilo zpevnit a po pěti ztrátových seancích uzavřel v pátek v zisku.

Akcie a Komodity

Akciové trhy minulý týden zasáhlo hned několik událostí, které znervóznily investory. Tou hlavní bylo zhoršení výhledu ECB pro hospodářský růst. Páteční data NFP tak pouze přispěly k negativnímu sentimentu v průběhu minulého týdne uprostřed rostoucích obav ze zpomalení globálního růstu. Indexy zároveň od začátku roku nezaznamenaly výraznější korekci a téměř nepřetržitě rostly, proto je jedním z důvodů částečný výběr zisků a překoupenost indexů. V neděli Jerome Powell řekl, že stále věří v silnou ekonomiku USA a připomněl, že ho podle zákona nemůže americký prezident Donald Trump vyhodit.

Ropě se koncem páteční seance zadařilo v reakci na komentáře saudského ropného ministra, že produkční škrty nekončí před červnem letošního roku. Ropě se tak i přes velmi divoký týden nakonec podařilo uzavřít v zelených číslech.

Dnešní fundamenty

13:30 budou zveřejněny maloobchodní prodeje v USA.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení. 

zpět na seznam