Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Ranní analýza: Lepší data z Číny stimulují poptávku po rizikových aktivech, dnes kanadská a britská inflace

Autor: Štěpán Hájek

Vstup do dnešní seance se vůbec nevydařil americkému dolaru, mohou za to lepší data z Číny. Na lepší data reaguje pozitivně také akciový index S&P 500 a ropa WTI, která se vrátila nad 64 dolarů za barel. Zlato je na letošních minimech. 

Forex

Včerejší seance příliš vzrušení nepřinesla a většina měnových párů tak pokračovala v dlouhodobějším pohybu do strany. Zajímavým fundamentem byl německý ekonomický ZEW index. Ten zastavil svůj několikaměsíční propad a rostl na 3,1 bodů. Euro však paradoxně v reakci na výsledky oslabilo pod úroveň 1.13, kam se následně vrátilo. Dnes dopoledne euro silně posiluje v reakci na slabší americký dolar, který ztrácí kvůli lepším datům z čínské ekonomiky a doplácí tak na nálepku bezpečného přístavu. Investice rostly podle očekávání na 6,3%, zajímavějším údajem bylo HDP. To to rostlo meziročně o 6,4%, odhad byl na 6,3%. Průmyslová produkce zrychlila na 8,5%, výrazně nad očekávanými 5,6%. Pozitivně dopadly také maloobchodní prodeje, které rostly na 8,7%. Čína se tak pomalu dostává z horšícího se sentimentu, což by mohlo ulevit i dalším zemím v čele s Německem, které je závislé na expanzi v Číně. Proto se dnes také daří evropské měně a zpevňuje nad úroveň 1.13. Od rána je také rušno na párech s novozélandským a australským dolarem. Australskému dolaru se jako rizikové měně podařilo zpevnit díky lepším datům z Číny, zato novozélandský dolar ztrácí kvůli horší inflaci. Inflace meziročně zpomalila na 1,5%, odhad byl na 1,7%. Pomalejší inflace je problém především pro úrokové sazby, u kterých centrální banka již dříve potvrdila, že do konce roku pravděpodobně bude snižovat. Aktuálně se tak pravděpodobnost snížení sazeb zvýšila, což dostalo pod tlak novozélandský dolar.

Akcie a Komodity

Lepší data z Číny dnes ráno pomohly také akciovým indexům, které včera odpoledne vymazaly své dopolední ztráty. Lepší výsledky přitom včera reportovalo hned několik společností v čele s Netlflixem, kterému rostl nový počet zákazníků, příjmy a zisk na akcii. Za poslední 2 roky však dluh společnosti rostl na 10,36 mld. dolarů. Nejsilněji však rostly akcie společnosti Qualcomm, konkrétně o 23%. Důvodem byla zpráva, že se společnost dohodla s Applem na ukončení všech soudních sporů. I dnes bude pokračovat výsledková sezona a spolu s lepšími daty z Číny by mohla stimulovat indexy k růstu k dosavadním rekordním maximům.

Na komoditním trhu se včera k růstu vrátila ropa a zpevňovala až nad 64 dolarů za barel. Americké zásoby podle API minulý týdne klesly o 3,1 mil. barelů. Dalším důvodem k růstu byly pokračující boje v Libyi a lepší data z Číny. Cena zlata mezitím klesla na letošní minima, což podtrhává pozitivní náladu a apetit po rizikovějších aktivech.

Dnešní fundamenty

10:30 inflace v Británii. V 11:00 inflace v eurozóně. V 14:30 inflace v Kanadě. V 15:00 bude mít projev Mark Carney (BoE). V 16:30 americké zásoby ropy.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam